2 КВІТНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ КНИГИ В ЄВРОПІ
Міжнародний день дитячої та юнацької книги в Європі святкують у день народження датського письменника-казкаря Ганса-Християна Андерсена – це 2 квітня.
Він народився 2 квітня 1805 року в місті Оденсе на острові Фюн (або Фіонія) у родині майстра чобіт та матері пральні. Батько любив читати казки, співати, робити іграшки власними руками. Мати гарно кроїла та шила одяг для сім'ї та сусідів. Вона майструвала одяг для іграшок, обшивала ляльковий театр. На жаль, хлопчик навчився самостійно читати майже у 10 років, але пам'ять його була дуже гарною. Ганс переповідав казки та історії своїм друзям та родичам, вигадуючи свої пригоди та події. В 1819 році юний Ганс відправився до столиці – місто Копенгаген. Там він вступив до театру, але актора з нього не вийшло. У пригоді став талант писати тексти, комедії, трагедії для театру. Андерсен все життя подорожував по Німеччині, Данії, Франції, Британії, Італії. Розквіт творчості припадає на період 1826-1850 років. Помер письменник 4 серпня 1875 року у місті Копенгагені, залишаючись одинаком.
Легендарним дитячим письменником вважається Шарль Перро. Народився 12 січня 1628 року у Парижі в багатій сім'ї. У вісім років склав іспит до коледжу Бове, але навчатися там не зміг. Шарль був незалежним та самостійним, прагнув до саморозвитку та свободи слова, відстоював власну точку зору і сперечався з вчителями. Разом із другом Бореном залишили навчання в коледжі. Товариші навчалися вдома – читали античних письменників та філософів, вивчали грецьку та латинські мови, фізику та астрономію. У 1687 році Перро читає у Французькій академії власну дидактичну поему «Век Людовика Великого». Шарль Перро написав найпершу дитячу книжечку у світі!!! До нього ніхто такого не робив!!! А почалося все з 1696 року, коли в журналі «Галантний Меркурій» з'явилася казочка «Спляча красуня». Серія казок була оформлена у збірку «Казки матінки Гусині». Книги розпродувалися по 20-50 примірників кожного дня. То був надзвичайний успіх Шарля Перро!!!
Наприкінці 18 та початку 19 століття відомими казкарями стали брати Грімм – Якоб (1785-1863) та Вільгельм (1786-1859). Народилися брати в сім'ї не дуже багатого юриста у Німеччині. Вони навчалися у Марбургському університеті та були дуже здібними у багатьох галузях знань. Брати любили подорожувати країнами, працювали в бібліотеках. Вони викладали в університетах, читали лекції в академіях. Грімм у перше склали «Словник німецької мови», який побачив світ у 1861році. Брати були укладачами збірників творів – легенди, міфи, байки, казки. Вони складали й наукові книги – з граматики та юриспруденції. Брати Грімм поховані разом на Берлінському кладовищі.
Корисна інформація - початком золотого століття дитячої літератури вважають середину 19 століття. Найбільш відоміші дитячі книги цього періоду – «Пригоди Аліси в країні чудес» (1865), «Крізь дзеркало» (1872) авторки Л. Керролл. Майн Рід пише книгу пригод «Вершник без голови» (1866). У 1876 році письменник Марк Твен видав книгу «Пригоди Тома Сойєра», а у 1885 році – книгу «Пригоди Геккельберрі Фінна». Стівенсон Р.Л. видає книгу «Острів скарбів» (1883). Твір Карло Коллоді 1883 року під назвою «Пригоди Піноккіо» мав величезний вплив не тільки на дітей, але й на дорослих. Артур Конан-Дойл пише детективні оповідання «Пригоди Шерлока Холмса» (1885). Величезне значення на дитячу літературу того часу мали романи наукової фантастики винахідця Жюля Верна – «20 тисяч льє під водою», «На повітряній кулі» та інші. Рельяд Кіплінг у 1894 році видає серію казок для дітей «Книгу джунглів», серію пригод хлопчика «Мауглі».
Розвитком російської дитячої літератури вважають творчість поета, казкаря, письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Він народився 6 червня 1799 року у Москві в сім'ї офіцера Московської Гвардії - Сергія Львовича та онуки ефіопського князя – Надії Осипівни Ганнібал. У 1814 році вперше було надруковано вірша «К другу стихотворцу» (П.Я. Чаадаєву). Під впливом своєї няні Аріни Родіонівни, він створює цикл дитячих творів світового масштабу – чудові віршовані казки «Про рибалку та рибу», «Про царя Салтана», «Про попа та його робітника» та багато-багато інших. Розквіт казкарської творчості О.С. Пушкіна припадає на період 1817-1837 років. Помер письменник у Петербурзі 10 лютого 1837 року. Поховано поета на Михайлівському кладовищі біля села, де народився його батько.
Обов'язково треба пригадати творчість Михайла Салтикова-Щедріна, який складав казки для своїх дітей у період 1875-1880 років, навчаючи їх мудрощам. Сибірському циклу казок «Альонушкіни казки» ми вдячні Маміну-Сибіряку Д.М. Апогеєм дитячої літератури вважають творчість російського казкаря П.П. Бажова. Він зібрав Уральські легенди та перекази у збірки «Мідної гори Хазяйка» та «Малахітова скарбничка». Ці твори розповідають про невичерпні скарби й красу землі, про талановитих умільців та їх майстерність, про їхню мужність та силу, наполегливість у роботі та вірність у коханні.
Майже всі ці автори та їх книги є в нашій бібліотеці навчального закладу. Вони доступні учням початкових класів і старшим учням. Найголовніше, щоб у наших дітей було бажання читати книги та розвивати свій кругозір. Книга – наш друг і порадник, місток між минулим і сьогоденням. Вона допомагає читачу мандрувати світом, дізнатися про Всесвіт, подорожувати материками та країнами.
Бібліотекар завжди прийде на допомогу своєму читачу – порадить, порекомендує, допоможе зорієнтуватися та обрати потрібну книгу. Книги так само різні, як різні й самі люди. На кожного користувача знайдеться потрібна книжка. Будь ласка, приходьте до бібліотеки та читайте книжки!