Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ. ПРОФІЛАКТИКА ТРАВМАТИЗМУ ТА ЗАПОБІГАННЯ НЕЩАСНИМ ВИПАДКАМ.

Date: 17 листопада 2021 о 11:07, Refreshed 2 березня 2023 о 16:18

Шановні батьки!

Будь ласка, не будьте байдужі до життя та здоров'я своїх дітей, постійно проводьте з ними бесіди щодо правил поведінки в тому чи іншому місці, роз'яснюйте їм, як діяти в тій чи іншій ситуації, постійно нагадуйте правила техніки безпеки, з якими вони ознайомилися в школі.

Дякуємо за підтримку та розуміння!

Організація і ведення роботи з охорони праці у навчальних закладах

І. Законодавство у України про охорону праці

Конституція України:

Стаття 27. «Кожна людина має невід'ємне право на життя.

Стаття 68. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

2.Закон України «Про освіту»:

Стаття 51. п.1. Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти відповідно мають гарантоване державою право на безпечні і нешкідливі умови навчання та праці.

Стаття 57. п.1. Держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам належні умови праці, побуту, відпочинку, медичне обслуговування.

3.Закон України «Про загальну середню освіту»:

Стаття 22. п.1. Загальноосвітній навчальний заклад забезпечує безпечні та нешкідливі умови навчання, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я, формує гігієнічні навички та засади здорового способу життя учнів (вихованців).

4.Закон України «Про охорону праці»

Стаття 43. За порушення законодавства про охорону праці, невиконання розпоряджень посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці юридичні та фізичні особи, які відповідно до законодавства використовують найману працю, притягаються органами державного нагляду за охороною праці до сплати штрафу у порядку, встановленому законом.

5.Закон України "Про Цивільну оборону України"

Стаття 29. Обов’язок власника або уповноваженого ним органу проінструктувати працівника і визначити йому робоче місце.

Інші законодавчі та нормативні документи про охорону праці:

*Закон України «Про пожежну безпеку» ..завантажити..

*Закон України «Про дорожній рух»

Закон України Про охорону дитинства

Закон України Про запобігання та протидію домашньому насильству

Закон України Про охорону праці

Закон України Про відпустки

Закон України Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення

Кодекс цивільного захисту України

*Положення про загальноосвітній навчальний заклад: (п.42. Учні (вихованці) загальноосвітнього навчального закладу мають гарантоване державою право на безпечні і нешкідливі умови навчання та праці;

*Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01).

*Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України (Затверджено наказом Міністерства освіти України і ГУДПО МВС України 30.09.98р. №348/70).

*Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти (затверджено наказом МОН України від 01.08.2001р. №563).

*Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах (Із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки №773 від 05.07.2004р.)

*Наказ МОН України Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України

*Лист МОН України від 14.02.2019 року № 1/11-1491 Щодо організації роботи та дотримання вимог з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладах дошкільної освіти

*Наказ МОН України від 26.12.2017 року Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти

*Лист МОЗ України від 29.03.2018 року № 111-01/89  Щодо медичних довідок для відвідання закладів освіти

*РПостапнова Кабінету міністріва України и»Про затвердження правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» від 07.02.2018;

*Лист МОН від 28.08.2020 року № 1/9-490 Щодо створення безпечних умов організації освітнього процесу у 2020-2021 навчальному році

* Лист МОН України від 11.09.2020 року № 1/9-522 Щодо недопущення погіршення умов харчування

*Лист МОН України від 24.09.2020 року №1/9-539 Щодо окремих питань відвідування ЗЗСО учнями, які перебували на самоізоляції

*Наказ МОЗ України від 25.09.2020 року №2205 Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти

*Лист МОН  України від 12.02.2021 року № 1/9-65  Щодо невідкладних заходів, спрямованих на збереження здоров'я дітей та належну ​організацію освітнього процесу

*Лист МОН  України від 22.02.2021 року № 1/9-90  Щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та запровадження нових обмежувальних протиепідемічних заходів

*Лист МОН Украеъни выд 19.05.2021 «Щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу»

*Постанова головного державного санітарного лікаря № 9 від 26.08.2021 року Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

*Постанова головного державного санітарного лікаря № 10 від 6.09.2021 року Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

Положення про організацію роботи з охорони праці та БЖД учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти

Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці 

Положення про розробку інструкцій з охорони праці

Положення про порядок розслідування нещасних випадків

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій

Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України

Зверніть увагу! Вбережіть свою дитину!

У зв'язку з поширенням неформального російського руху ЧВК «Редан», Кременчуцька гімназія 19 закликає до реагування учасників освітнього процесу на подібні вкиди від ІПСО (інформаційно-психологічної операції) з метою дестабілізації ситуації в країні.

ЧВК «Редан» - це представники субкультури, які називають себе неформалами, виступають проти футбольних фанатів, мігрантів і вихідців з Кавказу. Їх символом є павук.

"Провокування масових бійок серед молоді і підлітків - це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні. Тож Поліцейські Києва та інших міст країни вкотре закликають батьків спілкуватися із дітьми, звертати увагу на їх поведінку, коло спілкування і способи проведення дозвілля". - повідомили у поліції.

Переглянути відео за посиланням.

Безпека життєдіяльності учнів

Алгоритм дій педагогічних працівників щодо

безпеки здоровя учнів під час освітнього процесу

Поки дитина знаходиться в навчальному закладі, відповідальність за неї несуть педагогічні працівники.

            Якщо дитина поскаржилася вчителю на стан здоров я, вчитель повинен:

  1. Повідомити про хворобу дитини медичному працівнику  або на пряму батьків (особливо, якщо це дитина молодшого віку)  для прийняття відповідних рішень. Відпускати дитину додому можна тільки за згодою батьків у випадку, якщо дитина проживає поруч із навчальним закладом .
  2. При необхідності першу медичну допомогу надає медичний працівник. Якщо медичного працівника немає на місці, першу медичну допомогу за ситуацією надає педагогічний працівник, якщо ця допомога не потребує професійних медичних дій.

Якщо дитина потребує невідкладної медичної допомоги, за відсутності медичного працівника вчитель до навчального закладу викликає карету швидкої допомоги.

  1. Учитель не може в будь якому випадку давати дитині жодних пігулок, бо він не медичний працівник, не може ставити діагноз  та правильно передбачити реакцію організму дитини на медичні препарати.
  2. Якщо під час освітнього процесу на уроці погіршився стан учня старшої ланки , відповідно вчитель викликає сестру медичну, ставить до відома класного керівника, який, в свою чергу, ставить до відома батьків.
  3. Якщо під час освітнього процесу на уроці погіршився стан здоров’ я учня молодшої ланки, класовод  повідомляє про це батькам і відпускає учня додому тільки в супроводі батьків.
  4. В ситуації, якщо випадок погіршення здоров я учня молодшої ланки відбувається на уроці вчителя - предметника, вчитель   повинен повідомити про це медичного працівника або за його відсутністю класного керівника чи чергового адміністратора. Але ні в якому випадку не залишати ситуацію без  відповідних дій, не надавши дитині допомоги, не заперечувати батькам забрати  дитину додому.
  5. Якщо вчитель не знає в обличчя  дорослих, які прийшли за дитиною, а дитині погано, він повинен терміново повідомити про ситуацію класного керівника або чергового адміністратора навчального закладу. І тільки після відповідних дій стосовно безпеки дитини продовжувати урок.

До відома всіх педагогічних працівників! У вчителів - предметників повинні  бути номери телефонів представників адміністрації та класних керівників, у класах яких він читає.

Безпека життєдіяльності учасників освітнього процесу

Протиепідемічні заходи в умовах «жовтого та помаранчевого» рівнів

Відповідно Постанові міністерства охорони здоров’я України, головного державного санітарного лікаря України від 26.08.2021 № 9  «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’ язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в умовах «помаранчевого» рівня на сьогоднішній день  в навчальному закладі продовжують діяти  наступні протиепідемічні заходи:

1.         Інформування учасників освітнього процесу з питань вакцинації профілактики інфекційних захворювань та протидії поширенню корон вірусної хвороби COVID-19 .

2.         Своєчасне проведення інструктажів для працівників щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції з фіксацією до відповідного журналу.

3.         Недопущення до роботи персоналу, визначеного таким, який потребує самоізоляції в зв’ язку з наявністю респіраторної хвороби COVID-19  та робітників у разі виявлення температури тіла понад 37,2

4.         Допуск до роботи персоналу навчального закладу здійснюється сестрою медичною за умови використання засобів індивідуального захисту після проведення термометрії безконтактним термометром, із записом до відповідного журналу.

5.         Допуск до роботи працівників харчоблоку відбувається за умови підтвердження повного курсу вакцинації від COVID-19.

6.         Користування педагогічного та технічного персоналу засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 маска на 3 години. Після кожного зняття засобів індивідуального захисту та перед одяганням чистих засобів працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити їх антисептичним засобом.

7.         Забезпечення в закладі освіти централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремих контейнерах з подальшою утилізацією.

8.         Дотримання правил особистої гігієни учасниками освітнього процесу (наявність рукомийників, рідкого мила, паперових рушників або електросушарки для рук). Основним заходом гігієни рук в навчальному закладі є миття рук з милом. Використання антисептиків доцільне лише в тому випадку, коли немає проточної води. Протирання рук вологими серветками не рекомендується.

9.         Обмеження проведення масових заходів в закритих приміщеннях окрім заходів, необхідних для забезпечення педагогічних рад, засідань, комісій.

10.       Розміщення на території навчального закладу інформації (плакатів, банерів) про необхідність дотримання гігієни та етикету кашлю.

Проведення та реєстрація інструктажів з безпеки життєдіяльності

1. Інструктажі з безпеки життєдіяльності проводяться із здобувачами освіти. Інструктажі містять питання охорони здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, цивільного захисту, безпеки дорожнього руху, реагування на надзвичайні ситуації, безпеки побуту тощо.

Учні, які інструктуються, розписуються в журналі, починаючи з 9 класу.

2. Перед початком навчальних занять один раз на рік, а також при зарахуванні або оформленні до закладу освіти здобувача освіти проводиться вступний інструктаж з безпеки життєдіяльності службами охорони праці, безпеки життєдіяльності. За умови чисельності учасників освітнього процесу в закладах понад 200 осіб вищезазначеними службами проводиться навчання з вихователями, класоводами, класними керівниками, майстрами виробничого навчання, кураторами груп тощо, які в свою чергу інструктують здобувачів освіти перед початком навчального року. Програма вступного інструктажу розробляється в закладі освіти на основі орієнтовного переліку питань вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності для здобувачів освіти (додаток 3). Програма та порядок проведення вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності затверджуються наказом керівника закладу освіти.

3. Запис про вступний інструктаж робиться на окремій сторінці журналу обліку навчальних занять.

4. Первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності проводиться на початку заняття у кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, спортзалі тощо, перед початком канікул, а також за межами закладу освіти, де освітній процес пов’язаний з використанням небезпечних або шкідливих для здоров’я факторів. Первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності проводять викладачі, вчителі, класоводи, куратори груп, класні керівники, тренери, керівники гуртків тощо. Цей інструктаж проводиться із здобувачами освіти, а також з батьками, які беруть участь у позанавчальних заходах.

5. Первинний інструктаж з безпеки життєдіяльності, який проводиться перед початком кожного практичного заняття (практичної, лабораторної роботи тощо), реєструється в журналі обліку навчальних занять, виробничого навчання на сторінці предмета в розділі про запис змісту уроку, заняття.

6. Позаплановий інструктаж з безпеки життєдіяльності із здобувачами освіти проводиться у разі порушення ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці, безпеки життєдіяльності, що може призвести чи призвело до травм, аварій, пожеж тощо, зміни умов виконання навчальних завдань (лабораторних робіт, трудового навчання, виробничої практики, професійної підготовки тощо), нещасних випадків.

7. Цільовий інструктаж з безпеки життєдіяльності проводиться із здобувачами освіти у разі організації позанавчальних заходів (олімпіади, турніри з предметів, екскурсії, туристичні походи, спортивні змагання тощо), під час проведення громадських, позанавчальних робіт (прибирання територій, приміщень, проведення науково-дослідних робіт на навчально-дослідній ділянці тощо).

8. Реєстрація первинного, позапланового, цільового інструктажів з безпеки життєдіяльності проводиться в журналі реєстрації первинного, позапланового, цільового інструктажів здобувачів освіти з безпеки життєдіяльності, що зберігається в кожному кабінеті, лабораторії, майстерні, спортзалі тощо.

Безпека на дорогах

Безпека дорожнього руху

Обов'язки і права пішоходів

Вимоги до велосипедистів

Рух через залізничні переїзди

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНОГО ТРАВМАТИЗМУ  СЕРЕД ДІТЕЙ

Любі діти!

Шановні батьки!

Швидке збільшення інтенсивності руху висуває серйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів. У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз'яснення дтям правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

– не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

– не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

– вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;

– на власному прикладі вчити користуватися нерегульованим пішохідним переходом;

– при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію, частіше за все - біжить, не дивлячись на авто, зненацька з'являючись перед ним;

– не дозволяти ні в якому разі дітям бігти через дорогу, з'являтися зненацька перед транспортними засобами, вчити спокійно переходити дорогу, дивлячись на рух транспорту та сигнали світлофора;

– вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай – спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);

– не дозволяти малим дітям самостійно користуватися громадським транспортом;

– не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

– не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

Телефон виклику поліції – «102».

 ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

Безпека на перервах

на сходах

у їдальні

на подвір'ї

біля вікна

Під час перерви учень зобов'язаний:

- вийти з класу;

- підкорятися вимогам чергового вчителя по поверху;

- підтримувати тишу, чистоту і порядок у закладі освіти (голосно не кричати, слідкувати за мовою; сміття кидати в спеціально відведеному місці - в смітник; дотримуватися правил етикету і гігієни в буфеті та їдальні, відповідних правил і порядку - в туалетних кімнатах. Ми ж усі виховані Люди!!! 

Під час перерв забороняється штовхати один одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу.

Під час перерв забороняється бігати і грати на сходах, поблизу віконних отворів і в інших місцях, не пристосованих для ігор.

Забороняється хапатися за труби, сідати на батареї та підвіконня. Категорично заборонено самовільно розкривати вікна і виглядати з поверхів на подвір'я.

На подвір'ї закладу освіти 

Забороняється виходити за межі закладу освіти під час освітнього процесу. Серед наших учнів немає таких, хто палить! Ні - тютюнопалінню!!!.

Безпека під час уроку

у навчальному кабінеті

у кабінеті фізики

у кабінеті біології

у кабінеті хімії

у кабінеті трудового навчання

у кабінеті інформатики

у лінгафонному кабінеті

у спортивному залі чи на майданчику

Безпека у побуті

Будьте обережні з електроприладами!

Обережно! Газ!

Пожежна безпека!

Обережно з ліками!

Харчові продукти

Вітаміни

Безпека під час канікул

Осінні канікули

Обережно! Дикорослі рослини!

Обережно! Гриби!

Подорожуємо правильно

Обережно на атракціонах

Зимові канікули

Обережно! Ожеледиця!

Ожеледиця - це тонкий шар льоду на поверхні землі, що утворюється після відлиги або дощу в результаті похолодання, а також замерзання мокрого снігу і крапель дощу.
Якщо в прогнозі погоди дається повідомлення про ожеледь, необхідно вжити заходів для зниження вірогідності отримання травми. Підготуйте взуття, що погано ковзає, прикріпіть на каблуки металеві набійки або поролон, а на суху підошву наклейте лейкопластир або ізоляційну стрічку, можете натерти підошви піском (наждачним папером).
Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву. 

Пам'ятайте, що поспішність збільшує небезпеку, тому виходьте із будинку не поспішаючи.
При порушенні рівноваги - швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння, сконцентруйтеся, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться – так ви уникнете різкого падіння і значних травм.
Не тримайте руки в кишенях - це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.
Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.
Не прогулюйтеся поблизу самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вискочити на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам'ятайте, що в ожеледь значно збільшується гальмівний шлях автомобіля і тому падіння перед авто, що рухається, приводить як мінімум до травмування, а можливо, і до загибелі.
Небезпечними є прогулянки в ожеледицю у нетверезому стані. У стані сп'яніння травми частіше всього важкі, всупереч переконанню, що п'яний падає завжди вдало. У стані сп'яніння люди не так чутливі до болю і при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткові проблеми та неприємності.
Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини - терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
Під час ожеледиці не виходьте без потреби на вулицю, зачекайте поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

Обережно з ялинковими гірляндами та петардами під час новорічних свят!

Обережно! Бурульки!

Весняні канікули

Обережно біля водойм!

Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив у біду.

Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.    Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на пояснення  юнацтву правил поведінки на воді дітям. 

Правила безпечної поведінки на воді та біля води:

  • діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;
  • вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
  • не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;
  • не можна запливати за обмежувальні знаки;
  • слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
  • якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;
  • не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;
  • не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;
  • не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;
  • не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
  • не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
  • купатися рекомендовано вранці i ввечері;
  • не слід купатися наодинці;
  • не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;
  • не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.
  • не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм на морі, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тiльки навколишньому середовищу, але й людині!

Вода є найцiннiшим даром природи. Без їжi людина може прожити понад місяць, а без води – декiлька днів. Наявнiстъ води вiдiграє вирішальну роль у збереженні житгя та здоров’я людини. Джерельна вода – найбезпечніша та найсмачніша. Воду з проточних водойм слід кип’ятити.

Гідрологічні небезпечні явища включають; високі рівні води (повені), дощові паводки, затори і зажери, дію нагонного вітру тощо.

Повінь - тимчасове затоплення значної частини суші водою в результаті піднімання рівня води у річці, озері або морі.

Захист людей в умовах повені включає оповіщення, евакуацію людей та інші заходи відповідно до планів боротьби з повенями та захисту населення.

З метою попередження повеней створюються водосховища для регулювання річкового стоку, будуються спеціальні захисні споруди (дамби). Так, на річці Дніпро створена мережа водосховищ, яка дозволяє планомірно регулювати річковий стік та значно зменшувати масштаби повеней. Наприклад в Росії, в дельті Неви будується захисний комплекс довжиною понад 25 км, який закриє акваторію та стане захистом від повеней.

Для забезпечення захисту під час повені здійснюється підготовка сил цивільної оборони та населення.

Особиста безпека. Почувши попередження про загрозу повені відключіть газ, електроенергію і негайно виходьте у безпечне місце - на підвищення. Якщо повінь розливається повільно і ви маєте час, вживайте заходів щодо рятування майна та матеріальних цінностей: перенесіть їх у безпечне місце, а самі займіть верхні поверхи (горище), дахи будівель. Зробіть запас продуктів харчування та питної води. Використовуйте наявні плавальні засоби або зробіть їх із колод, дощок, автомобільних камер та інших предметів.

Опинившись у воді, скиньте з себе важкий одяг (шерстяний одяг здатний зберігати тепло у воді, тому у холодній воді його скидати не рекомендується) та взуття, скористуйтесь плаваючими поблизу або піднятими над водою предметами та чекайте допомоги.

Дії під час повені на підприємствах. Коли є загроза повені, у навчальних закладах та дитячих установах припиняються заняття. У підрозділах, які тимчасово припинили роботу, виключають електроенергію, припиняють подачу пари, газу, води.

На об'єктах організовують цілодобове чергування відповідальних посадових осіб, спеціалістів аварійно-технічної служби.

Подорожуємо правильно!

Літні канікули

Правила поведінки у водоймах

Атракціони

Відпочинок у горах

Нерідко люди йдуть у гори, покладаючись лише на себе і своїх супутників. Велич і краса гір не залишають байдужими нікого. Чисте гірське повітря та цілющі джерела очищують душу і тіло мандрівників. Проте в горах не завжди і не всім комфортно, оскільки вони бувають надто небезпечними. Заради власної безпеки, кожна туристська група бере із собою один чи кілька мобільних телефонів. Однак і покриття в ущелинах, а часто і на схилах гір відсутнє, і тривалий час мандрівки і низькі температури є пагубним для батареї телефону. Тож в разі виникнення надзвичайної ситуації туристи інколи залишаються наодинці з горами та із невирішуваною проблемою.

Правила поведінки туристів у горах

1. Туристичне спорядження та його застосування


При підготовці до походу дуже важливо правильно підібрати і підготувати спорядження. Адже від того, наскільки це якісно зроблено, залежить і успішне проходження маршруту, і безпека туристів, і, навіть, хороший настрій.
Погодні умови та характер туристських походів ставлять низку вимог: спорядження повинне бути міцним, надійним, легким, компактним, зручним при використанні в умовах спеки, холоду, підвищеної вологості.
Туристське спорядження прийнято поділяти на особисте та групове, в особливу категорію виділяють спеціальне спорядження.
Особисте спорядження – це наплічник, теплоізоляційний килимок (карімат), одяг, взуття, спальні та туалетні приладдя, посуд тощо.
До групового спорядження належать намети, засоби для розведення вогнища, посуд, сокири, картографічні та маршрутні документи, ремонтний набір, групова аптечка, а також інші предмети колективного використання.
Залежно від виду туризму і особливостей маршруту в спорядження включають: мотузки, кригоруби, каски, рятувальні жилети тощо.
В туристських походах по горах, малонаселених районах, а також на водних, велосипедних, лижних та спелеомаршрутах слід використовувати спеціальне спорядження. Його можна поділити на дві категорії: засоби пересування (велосипеди, лижі, судна) із відповідними ремонтними наборами, запасними частинами, упаковкою; а також спорядження, яке гарантує безпеку в поході (мотузки, карабіни, жумари, альпіністські системи, скельні гаки та молотки, кригоруби, кішки, рятувальні жилети, лавинні шнури, лопати тощо).
Специфіка виду туризму визначає особисте, групове та спеціальне спорядження, а також його кількість.
Робота зі спеціальним спорядженням вимагає відповідної теоретичної підготовки, досвіду та певних навичок практичного застосування.

2. Топографічна підготовка


Знання топографії, уміння читати карту, робити найпростішу зйомку ділянки місцевості, упевнено орієнтуватися – обов’язкові для туриста. Відсутність цих навичок і недостатнє знання топографії призводять до помилок при розробці маршруту, а невміння орієнтуватися – до втрати часу, порушень графіка або до зриву походу, а часом і до більш серйозних наслідків. Читати карту – це означає не тільки розуміти, що на ній зображено, але й уміти користуватися нею в будь-якій ситуації. Визначення свого знаходження стосовно місцевості та сторін горизонту за допомогою карти називається орієнтуванням за картою.

Особливості орієнтування в різних умовах
Орієнтування в лісі. Перевагу необхідно віддавати орієнтуванню за допомогою компаса. Як орієнтири в лісі рекомендується використовувати просіки, лісові дороги, ріки, характерні форми рельєфу, місцеві ознаки визначення сторін горизонту і свого положення відносно небесних світил з урахуванням їх добового переміщення. Іноді можна визначати місцезнаходження за напрямком вітру, який, як правило, буває стійким тривалий час.
Орієнтування в гірській місцевості. Напрямок руху в гірській місцевості можна витримувати, йдучи дорогами уздовж річок, по долинах й інших лінійних орієнтирах, напрямок яких збігається з напрямком руху. Орієнтирів у гірській місцевості дуже багато, ними можуть бути високі характерні вершини, скельні осипи, річки, струмочки, дороги, невеликі гаї на схилах гір, перевали, хребти тощо.
Користуючись компасом для витримування напрямку, слід контролювати свій рух за небесними світилами і місцевими предметами. Варто враховувати, що в багатьох випадках південні схили гір бувають більш пологими, а північні крутішими; трав’яний покрив переважає на південних схилах, деревний на північних; виноградники знаходяться, як правило, на південних схилах.
Необхідно також пам’ятати про те, що відстані в горах здаються значно меншими, ніж вони є насправді.
Орієнтування в умовах поганої видимості та вночі. Як орієнтири можуть використовуватися дороги, узлісся, лінії зв’язку, канали та інші об’єкти, які мають лінійне значення і напрямок. Орієнтири для руху вибирають на більш близьких відстанях один від одного, для того, щоб булла можливість частіше контролювати своє місцезнаходження. Необхідно прагнути до вибору орієнтирів з тих об’єктів, які перебувають на височині і при спостереженні проектуються на тлі неба. Гарними орієнтирами в цих умовах є освітлені будівлі, труби, високі предмети тощо.

3. Порядок руху та способи подолання перешкод на туристичних маршрутах


Техніка пересування полягає у вмінні легко і без втоми ходити на великі відстані. Вироблення правильної, економної ходи залежить від практики. Якщо придивитися до ходи людей, життя яких пов’язане з рухом – геологів, мисливців, пастухів, то побачимо, що крок у них плавний, пружний, економний, працюють тільки ті м’язи ніг, які необхідні для руху, сліди йдуть майже однією лінією.
Важливим компонентом техніки пересування є його темп. В нескладному поході рівнинною місцевістю швидкість руху досягає 3,5-4,5 км/год. В гірських районах, заболочених, з густим підліском тощо темп уповільнюється.
Як правило, темп руху задає керівник групи, орієнтуючись на менш підготовлених учасників. Туристи пересуваються “ланцюжком”, тобто один за одним. За направляючим стають менш фізично підготовлені туристи, яким важко підтримувати темп самостійно, далі йдуть сильніші. Останнім іде найбільш витривалий турист, який має можливість стежити за всією групою і за необхідності може зупинити рух. Щоб зберегти рівномірний темп протягом усього дня, через 45-50 хвилин руху необхідно робити невеликі привали – 10-15 хвилин.
Звичайний ходовий день складає 7-8 годин (1 год. = 45-50 хв. руху + 15-10 хв. відпочинку), не враховуючи обіднього привалу (як правило він складає від 40 хвилин до години). Враховуючи це, планують кілометраж походу.
План походу повинен передбачати поступове збільшення навантаження. В перші дні, коли наплічники ще важкі і учасники походу не втягнулися в ритм, можливе зменшення денних переходів і швидкості руху. В горах необхідно перших 2-3 дні присвятити акліматизації.
Необхідно дотримуватись режиму дня. Звичайно, до нього вносять свої корективи погода, характер місцевості, наявність води.

Особливості походів з різних видів туризму
Гірський туризм – об’єктивно небезпечний вид туризму. Це обумовлюється особливостями гір (кліматичні умови, висота, сонячна радіація, лавини, каменепади, гірські річки, тріщини на льодовиках тощо). Зупинимося на основному способі страхування – перильному. Перила натягують в складних та небезпечних для руху місцях (наприклад, при переході тріщин по сніжних мостах, при русі крутим схилом тощо). Мотузку надійно закріпляються в двох (а іноді й більше) точках. При траверсі схилу (горизонтальні перила) мотузка повинна бути натягнута, а при підйомах і спусках (вертикальні перила) бути дещо послабленою.
“Робочий день” гірського туриста розпочинається рано, як правило, о 4-5 годині. Причинами цього є:
- погода в горах в другій половині дня часто псується, чим ускладнює рух і навіть призводить до вимушеної зупинки;
- рівень води в гірських річках та струмках в другій половині дня різко піднімається (через танення снігу та льоду), переправи стають небезпечними, а іноді й неможливими;
- у другій половині дня різко піднімається можливість загрози каменепадів.
Тобто найбільш складні ділянки маршруту слід проходити в першій половині дня, враховуючи ще й те, що до вечора накопичується втома, погіршується реакція, координація рухів, здатність концентрувати увагу тощо.

Рух різними видами рельєфу

Рух лісом. Основна складність походу лісом – витримати потрібний напрямок, оскільки схожість пейзажу, особливо в похмуру погоду, постійні обходи повалених дерев непомітно відводять від лінії маршруту. Тому рекомендують рух за азимутом.

Рухаючись густим підліском, необхідно витримувати інтервал між учасниками, щоб не зачепити гілкою того, хто йде позаду, обережно переступати або обходити повалені дерева. У густому лісі потрібно використовувати стежки, в тому числі і звірині, які йдуть в потрібному вам напрямку.

Рух болотом. Болото, за можливості, краще обійти, особливо якщо воно утворилося в результаті заростання водойми. Тут можуть бути підступні вікна з легко розривною сплавною. Розпізнати таке болото можна за коливанням ґрунту під ногами. Якщо доводиться все ж йти, то рухатися потрібно плавно, з великим (не менше 4-5 метрів) інтервалом, “слід у слід”, з жердиною в руках, щоб відчувати дно. Вперед повинен піти розвідник. Необхідно взяти із собою декілька в’язанок хмизу.
Якщо учасник походу провалюється в болото, потрібно жердину покласти впоперек і спробувати вибратися. У випадку, коли не вдається знайти під ногами надійне дно, слід припинити рухатися і чекати допомоги від товаришів. Якщо той, хто провалився, підстрахований мотузкою, то необхідно під мотузку підкласти колоду, в’язанку хмизу, жердину (щоб він не прорізав сплавну), і на утворену гать витягнути товариша. Не можна всім бігти на допомогу, щоб не погіршити ситуацію.
Особливо обережно потрібно діяти, якщо потерпілий не застрахований мотузкою. Наближатися до нього слід по-пластунськи, здалеку кидаючи мотузку з петлею на кінці. Якщо мотузки немає, потрібно мостити поруч з потерпілим гать і за допомогою ременю, жердини тощо його витягти.

Рух трав’яними схилами. При пересуванні некрутими схилами можна користуватися кригорубом чи альпенштоком, трекінговою палицею для підтримання рівноваги (тримати в одній руці, спираючись, наче на опору). Висоту набирають, рухаючись зигзагоподібно або довгими пологими траверсами, при цьому ноги ставлять на всю ступню і якомога горизонтальніше, використовуючи нерівності схилу. Необхідно пам’ятати, що на крутому трав’янистому схилі, особливо якщо турист йде з важким наплічником, при зриві затриматись складно. Після дощу на мокрому трав’янистому схилі інколи доводиться організовувати перильне страхування.
Спускатися трав’янистим схилом потрібно прямо вниз найкоротшим шляхом швидкими неширокими кроками (але не бігом). По крутому схилу рекомендується спускатися боком, спираючись на кригоруб (альпеншток). Не рекомендується пересуватися по високій траві та низькорослих кущах, бо це призводить до втрати рівноваги та падіння.

Comments:
Only authorized users can leave comments.