Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

ІНКЛЮЗИВНЕ НАВЧАННЯ

Date: 29 травня 2020 о 15:39, Refreshed 1 жовтня 2022 о 00:34

СТВОРЕННЯ ІНКЛЮЗИВНОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА У ШКОЛІ

Тетяна ЛОБАН

The basis for inclusive education is the ideology that excludes any kind of discrimination against children, which ensures equal treatment of all people, but creates special conditions for children with special needs.

   Одна з актуальних проблем, яка постає перед сучасною освітою, є інтеграція дітей з особливими освітніми потребами в єдиній освітній системі – загальноосвітньому навчальному закладі. Конвенція ООН «Про права дитини» визнає, що така дитина має право вести повноцінне життя в таких умовах, які забезпечують гідність, доступ до отримання освіти, особливе піклування суспільства.

   Питання залучення цих дітей до навчання в загальноосвітній школі та соціалізації досліджували іноземні та вітчизняні науковці, зокрема К. Рейсвейк, О.Столяренко, В.Ляшенко, А. Шевчук.

  На жаль, у сучасному суспільстві збільшується категорія дітей, які мають проблеми, пов’язані зі здоров’ям, розвитком. Згідно з висновками Міністерства охорони здоров'я в Україні на 1000 дітей припадає 1460 різноманітних захворювань. Із 100 новонароджених тільки 20 має умовно задовільний стан здоров’я.

   Концепція «Нової української школи" стала базовим документом для створення інклюзивної освіти. Це дозволяє зробити висновок, що інклюзивна освіта – це вимога часу. З 2013 року в нашій гіманзії впроваджується інклюзивне навчання. У 2022-2023 навчальному році 33 учнів з особливими освітніми потребами, навчаючись у школі, вчаться спілкуватися з однокласниками, перемагати труднощі в навчанні, радіти своїм успіхам. Так, учень 7-А класу Різник Микола - переможець обласних та призер республіканських змагань із плавання. Мигаль Ольга (9-Вклас) - учасниця багатьох конкурсів східних танців, неодноразово була нагороджена грамотами та медалями. Наші учні відвідують художню школу, станцію юних техніків, займаються робототехнікою. Ці діти особливо потребують гуманного ставлення до себе, розуміння, підтримки. Тому ми ставимо собі за мету надати можливість кожному учню розкрити свій потенціал.

  Педколектив нашої гімназії працює над створенням інклюзивного середовища для подальшого особистісного розвитку таких дітей. У закладі створено 3 кабінети інклюзивної освіти, які обладнані сучасними технічними засобами навчання та проведенням корекційної роботи, спеціальними партами – конторками. У 2018 році оновлений пандус, який дає змогу без перешкод потрапити до закладу. Завдяки Благодійному фонду Петра Порошенка для проведення корекційно-розвивальних занять придбані методичні посібники, дидактичні матеріали, розвиваючі ігри, гімнастичне обладнання. Це дає змогу фахівцям проводити заняття на належному методичному рівні.

  У роботі з цими дітьми використовуємо командний підхід. У гімназії працює творча група педагогів, які вивчають проблеми інклюзивного навчання та разом вирішують їх. У цій роботі відіграє важливу роль психологічна служба, оскільки саме вона володіє широким спектром психолого-освітніх проблем, які виникають в адміністрації, вчителів, дітей та їх батьків. І соціальний педагог, і практичний психолог надають належну моральну підтримку сім’ям дітей, їхнім рідним і вчителям, сприяють розвиткові соціальних умінь школярів, а також допомагають долати складні життєві ситуації. Для членів педколективу систематично проводяться тренінги, круглі столи, де розглядаються питання роботи з дітьми, які мають різні нозології.

  З урахуванням індивідуальних потреб та з метою створення оптимальних умов для навчання цих дітей у 2022-2023 н.р. в закладі працює команда психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами, до складу якої входять заступник директора з навчально-виховної роботи, асистент учителя, соціальний педагог, практичний психолог, логопед, дефектолог, учителі, медична сестра та батьки дитини з ООП. Команда супроводу знайомиться з особливостями розвитку дитини, визначає напрямки роботи корекційно-розвиткових занять, співпрацює з батьками учнів, розробляє індивідуальну програму розвитку, яка корегується два рази на рік. Протягом півріччя ми спостерігаємо за динамікою розвитку учня, аналізуємо проблеми, розробляємо рекомендації для вчителів, батьків.

   Навчання дітей з особливими освітніми потребами вирішується шляхом часткової інтеграції. Учні навчаються за індивідуальними навчальними планами, програмами, їм надаються діагностичні, консультативні і дійові послуги спеціалістів. За кожним класом закріплений асистент учителя, який допомагає в організації навчально-виховного процесу в класі з інклюзивним навчанням, здійснює соціально-педагогічний супровід учнів, спілкується з батьками.

   Важливим напрямком у нашій роботі є співпраця з батьками «особливої» дитини. Це індивідуальні бесіди, консультації, проведення круглих столів, лекцій. Ми надаємо поради батькам щодо подальшого розвитку дітей, вирішення повсякденних проблем, пов’язаних із вихованням.

   Для нашого колективу принципово важливим є те, щоб «особливі» діти знайшли свою соціальну нішу, тобто були соціально обізнаними, відчували себе психологічно комфортно в соціумі. Ми повинні допомогти такій дитині реалізуватися, а не підігнати її під стандарт норми.

   Ми дійшли висновку, що діти з особливими освітніми потребами, які відвідують школу та проживають у сім'ї, мають позитивну динаміку. У них формується модель повноцінного способу життя, створюються умови для соціальної адаптації та найбільш повного розкриття свого потенціалу.

ЛІТЕРАТУРА

1. Конвенція ООН про права дитини. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_021.

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.08. 2011 р. № 872 •Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах».

3. Наказ Міністерства освіти і науки України № 609 від 08.06.2018 року «Про затвердження примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти».

4. Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти

Докладніше про інклюзивну освіту (завантажити)

ГРА ЯК МЕТОД КОРЕКЦІЇ МОВЛЕННЯ ШКОЛЯРІВ НА ЛОГОПЕДИЧНИХ ЗАНЯТТЯХ В УМОВАХ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ (логопед Панасько І.О.)

     Національною радою реформ визнано інклюзивне навчання одним із пріоритетів розвитку держави, що є одним із основних чинників реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в Україні.

У нашій гімназії створені необхідні умови для якісного інклюзивного навчання:

- підвищення кваліфікації педагогічних працівників;

- створення інклюзивного освітнього простору;

- надання освітніх, психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг;

- забезпечення учнів спеціальними засобами корекції психофізичного розвитку;

- здійснення психолого-педагогічного супроводу дитини протягом усього періоду навчання і обов'язковим залученням батьків до освітнього процесу.

Кімнати для корекційних занять з учнями з особливими освітніми потребами

    

 

Заняття з корекційними педагогами

   

  

 

 

Робота учнів з ООП з асистентами вчителів

  

  

  

ЗАСІДАННЯ КОМАНД ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ

 28-29 жовтня 2019 року в закладі відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП (голова засідання заступник директора з навчально-виховної роботи Галушкіна А.О.). Мета засідань - забезпечення ефективності освітнього процесу дитини з особливими освітніми потребами, яка здобуває освіту в умовах інклюзивного навчання. 

  Психолого-педагогічний супровід є досить складним процесом, який потребує тісної співпраці усіх спеціалістів, що беруть участь у  життєдіяльності дитини з особливими освітніми потребами.

   На засіданні команд супроводу обговорювалися особливості розвитку та навчально-пізнавальної діяльності дитини з особливими освітніми потребами з метою визначення ступеня психолого-педагогічної підтримки, коригування індивідуальної програми розвитку та моніторинг її виконання, визначення прогресу розвитку дитини з особливими освітніми потребами. А також вирішувалися наступні завдання: визначення напрямів психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, що надаються в межах закладу освіти; надання методичної підтримки педагогічним працівникам закладу з організації інклюзивного навчання.  У результаті засідання   було зроблено висновок про те, що інклюзивна освіта є значною складовою сучасної освіти, і саме завдяки її особливостям діти з ООП отримують якісні освітні послуги  та мають можливість розвиватись, як повноцінні члени суспільства.

  

  

  

  

5 січня 2022 року в гімназії відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу  дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту за інклюзивною формою навчання. На засіданні був присутній постійний член команд супроводу - консультант ІРЦ Панченко Д.С. .  Учасники засідання обговорювали та визначали рівні підтримки дітей з ООП та оновлювали ІПР.

  

Comments:
Only authorized users can leave comments.